CHCI DAROVAT

Cenu Michala Velíška za rok 2022 převzal Petr Jirout

Cenu Michala Velíška uděluje Nadace ADRA a TV Nova od roku 2006 za statečnost při záchraně lidského života. V pořadí 17. držitele této ceny  - Petra Jirouta - vybrala tradičně veřejnost online hlasováním.

Oceněný čin

Neštěstí se stalo letos na konci srpna odpoledne v Chrudimi. Asi jen dvouletá holčička vypadla z okna domu, který stojí přímo u řeky Chrudimky, a začala se topit. Ve stejné době šel přes mostek Petr Jirout se čtyřletým Míšou do banky a na procházku krmit kachny. Až po několika vteřinách rozeznal, že předmět, který plave ve vodě, je bezvládné tělíčko dítěte. Na nic nečekal. Zastavil kolemjedoucí auto, řidiči dal svůj mobil, aby zavolal tísňovou linku a pohlídal mu klučinu. Pak skočil zhruba z pětimetrového mostku do řeky, batole vytáhl a poskytl mu první pomoc. Podle svých slov vůbec nepřemýšlel, že by seskok mohl být pro něj nebezpečný. Dítě již při vědomí bylo pak převezeno ve vážném stavu do nemocnice. Osmačtyřicetiletý pan Jirout, místní restauratér, musel být též lékařsky ošetřen, protože v těchto místech při současném suchu voda dosahovala jen asi půl metru. Po doskoku mezi říční kameny proto začal krvácet z poraněných nohou. Kriminalisté při šetření zjistili, že zřejmě v nestřežený okamžik holčička vylezla na parapet a z výšky minimálně šesti metrů spadla do řeky. Jen díky panu Jiroutovi, který podle policie pro záchranu batolete nasadil vlastní život, je holčička už zase v pořádku.

Slavnostní vyhlášení jména letošního držitele ceny a předání hlavní ceny - skleněného anděla - se uskutečnilo 3. listopadu 2022 v reprezentačních sálech Primátorské rezidence na Mariánském náměstí, Praha 1.

Poděkování a uznání dalším finalistům Davidu Veckovi s Jakubem Šedou a rodině Michalcových vyjádřili marketingový ředitel TV Nova Jakub Strýček a za Nadaci ADRA Marek Škrla, předseda správní rady.

Sedmnáctiletý David Vecko a patnáctiletý Jakub Šeda zachránili život těhotné ženě, kterou škrtil její expartner. Rodinu Michalcových napadl opilý muž za to, že se slovně zastala jeho partnerky, kterou brutálně mlátil.

„Domníváme se, že touto cestou můžeme alespoň trochu přispět k tomu, aby se lidé zamysleli nad tím, jak by sami reagovali jako svědci násilného činu. Naším cílem je motivovat lidi k nelhostejnosti a pomáhání a zároveň jim říct, jak to udělat co nejlépe a s co nejmenším rizikem“, řekl Vítězslav Vurst, čestný předseda výboru Ceny Michala Velíška.

“TV Nova je hrdým mediálním partnerem Cen Michala Velíška již 17 let. Jsme rádi, že můžeme na našich obrazovkách vyprávět příběhy těch, kteří nebyli lhostejní a pomohli v kritické situaci. Letos jsme se ve vysílání zaměřili na téma Odvaha být první, tedy právě na ten moment, kdy se člověk musí rozhodnout během vteřin, zda a jak zasáhne. Věřím, že odvážné činy oceněných budou vzorem a inspirací pro všechny," říká generální ředitelka TV Nova Klára Brachtlová

Česká mincovna, a. s., z Jablonce nad Nisou vyrobila pro všechny finalisty Ceny Michala Velíška stříbrné pamětní medaile, a stala se partnerem celého projektu. Spojila tak toto morální ocenění s více než tisíciletou tradicí českého mincovnictví. Pamětní medaile předal finalistům pan Vítězslav Vurst, který stál u zrodu této ceny.

Pro Vladimíra Balaše, ministra MŠMT, bylo velkým potěšením osobně poděkovat nominovaným dětem a předat jim děkovné listy s drobnými dárky. I přes nízký věk (nejmladšímu bylo 7let) děti dokázaly svou pohotovostí, rozhodností a statečností zachránit lidské zdraví nebo životy. Staly se tak nejen vzory pro své vrstevníky, ale také příkladem pro mnohé dospělé.

Nominace odvážných činů dětí, dospělých i seniorů lze posílat celoročně. Stačí vyplnit jednoduchý formulář zde. Tyto příběhy budou zařazeny do dalšího ročníku Ceny (2023).


© Nadace ADRA. Všechna práva vyhrazena. | Redakční systém MultiCMS | Grafika grafikvacek.cz