CHCI DAROVAT

Děti zachránci

O Ceně Michala VelíškaKdo byl Michal VelíšekJak nominovatČinnost nominačního výboruHlasování Slavnostní vyhlášeníFotogalerieNositelé Ceny Michala VelíškaDěti zachránciPodpořte Cenu Michala VelíškaAnketa o hrdinstvíArchiv

Příběhy dětských hrdinů


Do nominací na Cenu Michala Velíška  veřejnost pravidelně posílá i příběhy dětí, které se nečekaně ocitly v roli zachránců. Vesměs se jedná o školáky základní školy. Třikrát se děti dokonce staly laureáty tohoto morálního ocenění. Byli to v roce 2007 Roman Ferenci (14 let), v roce 2011 Martin Spiridonov (12 let) a v roce 2014 Petr Vejvoda (16 let, in memoriam). Rozhodnost, pohotovost, připravenost a statečnost všech nominovaných dětských hrdinů jsou rozhodně příkladem nejen pro jejich vrstevníky.

      

Za 17. ročníků Ceny jsme se dozvěděli o 132 různých příbězích dětského hrdinství, které prokázalo 163 dětí. Nejmladšímu nebyly přitom ani čtyři roky a nejstaršímu pouhých 16 let. Nejčastěji děti poskytly první pomoc, a to cizím lidem, pak rodičům či prarodičům a svým kamarádům. Statečně se též postavily ohni a vodě a zasahovaly při dopravních nehodách.

Co jejich příběhy spojuje? Velice často je to nečinnost a lhostejnost dospělých, kteří v kritických chvílích nechají za sebe jednat děti. S touto smutnou skutečností se malí zachránci vyrovnávají daleko obtížněji, než s příp. následky či rizikem při poskytování pomoci.

Nominace posílají nejčastěji rodiče dětí, ale též učitelé, starostové obcí i jednotlivé složky Integrovaného záchranného systému. V řadě případů využívají učitelé základních škol pro výuku právě „Dětské příběhy“, protože svojí autentičností oslovují jejich vrstevníky silněji než činy dospělých či filmových hrdinů.

Od roku 2014 výbor Ceny Michala Velíška zve všechny nominované děti do 15 let na slavnostní zakončení ročníku do Prahy, aniž by se jejich příběhy dostaly podle statutu Ceny až do finále. Chce tak společně s MŠMT upozornit veřejnost a média na dětské odhodlání a rozhodnost v kritických chvílích. Všechny nominované děti, na které máme kontakty, a jejichž rodiče souhlasí s účastí, obdrží na slavnosti od Nadace ADRA pamětní listy s drobnými dárky od MŠMT, partnerů a sponzorů.

Děkujeme nominovaným dětem za jejich statečnost a smysl pro dobro. Děkujeme též všem, kdo nám zasílají jejich příběhy. Bez toho by poslání Ceny Michala Velíška nebylo zcela naplněno a naše víra v lepší budoucnost by byla o hodně slabší.

   

Zde jsou stručné popisy činů dětí zaslané do Ceny Michala Velíška (do roku 2022): 


Rok 2007:

Filip K., 7 let – záchrana sestry topící se v bazénu

Jan ?, 11 let – pomoc babičce v bezvědomí

Julie B. a Tereza Š., obě 11 let – pomoc zraněné kamarádce na hřišti

Daniel K., 13 let - záchrana bratra před sebevraždou oběšením

? O., 13 let – záchrana kamaráda před utonutím

? V., 14 let – pomoc kamarádovi po pádu z kola

 

Rok 2008:

Vladimír D., 11 let – záchrana topícího se čtyřletého dítěte

 

Rok 2009:

Martin P., 12 let (Prostějovsko). Martin s kamarádem šel v aquaparku okolo bazénu s umělými vlnami a uviděl v něm neznámého asi pětiletéto kluka, jak leží skoro u dna. Nejdříve si myslel, že se potápí, ale pak si všimnul, že hoch má otevřené oči a pusu. Duchapřítomně skočil za ním do bazénu. Chytil ho kolem pasu a dostal nad hladinu. Než přijela přivolaná záchranka, chlapec již začal komunikovat. Podle lékařů byl hoch pod vodou cca 2 minuty a Martin mu zachránil život.

 

Rok 2010:

Kristýna G., 10 let (Hodonínsko). Malé dívenky si venku hrály. Kristýnka se svou nejlepší kamarádkou Domčou vyznačovaly trasu šipkami a další dvě děvčata je měla najít. Nešťastnou náhodou přitom spadla Dominička do studny. Stačila se však ještě zachytit rukama za její okraj. Kristýnka pochopila, že nemůže sama kamarádku vytáhnout. Rozběhla se proto k nejbližšímu domu pro dospělé. Těm se po necelé hodině dívku podařilo vytáhnout ven; byla v šoku a podchlazená. Díky pohotovosti Kristýnky vše ale dopadlo dobře.

Tereza L. 12 let (Prachaticko). Skupina dětí si vyšla hrát k rybníku Mnich. Některé jezdily na kole, jiné se houpaly na provaze, který byl přivázán nad hladinou, další se věnovaly mobilu. Malý Martin se chtěl pohoupat, ale neudržel se a spadl do vody asi 5m od břehu. Plácal kolem sebe rukama, takže všechny děti na břehu si myslely, že si dělá jen legraci. Pak však pochopily, že se topí. Zatímco některé jen volaly o pomoc, další se Martinovi snažily hodit něco do vody, aby zůstal nad hladinou. Terezka nakonec skočila za ním a snažila se ho dostat na mělčinu. Byly to dlouhé minuty, kdy byli oba pod hladinou. Nakonec se Tereza dostala pod Martina a na zádech ho „vyvezla“ ke břehu. Odtud chlapce vytáhly další děti. Nebýt vytrvalosti Terezky, Martin by se utopil.

Vojtěch B., 13 let (Jindřichohradecko). Na dětském táboře Osika zachránil z vody Vojta asi čtyřletého chlapce, který se po převrhnutí nafukovacího člunu začal topit.

Patrik N., 15 let (Tachovsko). Na cyklovýletě poblíž státní hranice sjížděl chlapec se strýcem prudký kopec asi 60 km rychlostí, když muž spadl z kola. Nejevil známky života, a proto mu Patrik okamžitě vytáhl jazyk, poskytl masáž srdce a umělé dýchání. Silně zkrvavený strýc sice procitnul, ale stále omdléval. V místě nebyl telefonní signál, chlapec neuměl německy, a proto zraněného muže táhl asi 300m k české silnici. Odtud ho záchranka již odvezla do české nemocnice. Vše dobře dopadlo.


Rok 2011:

Tomáš Č., 7 let.  Na zahradě s rybníčkem se konala velká rodinná oslava. Aniž by si toho dospělí všimli, během pobíhání malých dětí spadl dvaapůlletý René do vody a začal se topit.  Viděl to naštěstí jeho bráška Tomáš. Okamžitě mu skočil na pomoc, třebaže sám neuměl plavat. Tak se začali topit oba. To již byli ale u rybníčku dospělí. Strýc sourozenců – oslavenec skočil do vody. Byl v šoku, protože viděl pouze jednoho chlapce, jak skáče do vody. O topícím se batoleti nevěděl ale dosud nikdo. Když muž dostal Tomáška na břeh, tak ten stále držel Renečka za ruku.

František Č., 11 let (Praha). Nešťastnou náhodou si při hře sedmiletý Stanislav přeřezal o sklo pět šlach a tepnu na zápěstí levé ruky. Jeho starší bráška mu silné krvácení zastavil, ošetřil ránu a vyhledal lékařskou pomoc.

Radek K., 13 let (Brněnsko). Otec vezl autem syna na hokejový zápas, když se mu nečekaně při jízdě udělalo špatně. Chtěl proto zastavit u krajnice, ale už se mu to nepodařilo. Omdlel. Auto se nekontrolovatelně řítilo do protisměru, kde hrozil střet s dalšími vozidly či náraz do svodidel. Radek zachoval rozvahu a rychle se ze zadního sedadla dostal k otci v bezvědomí. Jednou rukou mu odtáhnul nohu z plynu a druhou stočil volant ke krajnici, kde auto zastavil. Vyskočil a stopoval kolemjedoucí řidiče. Zastavili mu starší manželé, kteří s ním zavolali rychlou záchrannou službu a počkali na příjezd policie a sanitky. Mezitím mladý hokejista zavolal svému trenérovi a omluvil se, že na zápas nepřijede. Když na místo nehody dorazili i příbuzní, Radek přehodnotil svoje rozhodnutí a na utkání do Brna odjel. Třebaže byl ve velkém stresu, chtěl zápas odehrát, protože věřil, že když se mu to podaří, zvládne to i jeho otec v nemocnici. Vše dopadlo dobře. Radkův tým dokonce vyhrál, a jeho otec je v pořádku.


Rok 2012:

Zenko D. a David B., oba 10 let (Táborsko). Dva čtvrťáci při procházce kolem zamrzlého rybníka uviděli, jak se pod sedmiletým spolužákem prolomil led. Neváhali a běželi mu na pomoc. Vytáhli ho a dovedli bezpečně domů. Nikomu o svém činu neřekli. Na jejich odvážný čin se přišlo až ve škole po několika dnech, když tam zašla matka zachráněno chlapce, aby jim poděkovala za záchranu jeho života.

Václav P. 11 let (Praha – Západ). Při cestě ze školy skupina školáků zkoušela sílu ledu v potoce Kocába. Led byl dostatečně silný, a tak se dva z nich, Maty a Vašek, rozhodli prověřit ještě led na nedaleké Vltavě. Tam došlo k nehodě. V mrazu -25°C se nejdříve probořil Maty a pak i Vašek, kterému se podařilo dostat na břeh. Maty tolik síly neměl. Třebaže Vašek volal na spolužáky, aby mu šli na pomoc, ti se v panice rozutekli. Rozhodl se kamaráda zachránit sám. Po několika pokusech, kdy se znovu a znovu oba kluci nořili střídavě pod led, se jim podařilo dostat na břeh. Záchranu před promrznutím našli v nedalekém bufetu, kde dostali suché oblečení a horkou polévku. Tam si je pak také vyzvedli jejich rodiče. Vše vyšlo najevo až ve škole, když žáci měli napsat ve slohové práci svůj nejsilnější zážitek.

Tadeáš H., 11 let (Praha – Západ). Tři malí kamarádi si šli hrát ven. Sedmiletý Richard dostal nápad, že na rybníku vyzkouší sílu ledu.  Sotva na něj vstoupil, led se prolomil a klučina byl ve vodě až po krk. Zatímco devítiletý Vítek ze strachu utekl, nejstarší Táda se rozhodl pro záchranu. Vstoupil opatrně na led a po delší době se mu podařilo kamaráda vytáhnout. Oba promočení se pak dostali domů. Svůj čin malý zachránce odůvodnil slovy: „…přece jsem nemohl nechat Ríšu umřít.“ Tentokrát to dopadlo dobře, ale nemuselo.

Martin B., 14 let (Ústecko). Dospělý muž utrpěl velmi vážný úraz ruky s masívním tepenným krvácením a upadl do bezvědomí. Nikde poblíž nebyl žádný dospělý, ale Martin zachoval chladnou hlavu. Poskytl mu první pomoc a zavolal záchranáře. Tím mu zachránil život.

 

Rok 2013:

Jaroslav K., 10 let. Malý školák zachránil svou maminku, která nečekaně dostala doma epileptický záchvat. Jarda neváhal, zavolal tetu a záchranku. Než přijela sanita, staral se o vyděšené čtyři sourozence; nejmladšímu bylo 7 měsíců.

Miroslav K., 10 let (Olomoucko). U vody nedaleko zahrádkářské kolonie si hráli tři desetiletí kluci. Jeden z nich skočil do řeky, chvíli plaval, silný proud ho ale nebezpečně táhnul k jezu. Když zmizel pod hladinou, Mirek s kamarádem se rozeběhl pro pomoc. Třebaže na zahradách bylo několik dospělých, zareagoval na volání Mirka jen jeden. Okamžitě se spojil s dispečerem tísňové linky a svého syna poslal k řece. Mladý muž okamžitě skočil do vody a snažil se bezvládné tělo chlapce dostat do bezpečí. Kvůli silnému proudu se mu to podařilo až po dlouhých minutách. To již na místo přijela sanita a policie. Tonoucí chlapec je v pořádku.

Lukáš V., 11 let. Děti si hrály s míčem u hřbitova. Když se zakutálel mezi hroby, čtrnáctiletá Tereza se rozhodla, že ho z keřů vytáhne. Musela se k němu ale nejprve dostat přes nahnutý náhrobní kámen. Ten se pod ní nečekaně pohnul, ona spadla a těžký kámen ji celou zavalil. Dívka se nemohla hýbat ani dýchat. Malý Lukáš na nic nečekal a běžel ji na pomoc. Čtyřikrát se všemi silami opřel do kamene, ale ten se ani nepohnul. Luky se nevzdal a konečně pátý pokus byl úspěšný. Kámen se mu podařilo trochu nadzvednout a Tereza se odšoupla do bezpečí. Málem se udusila, ale Lukáš jí zachránil život.

Lucie Z., 11 let (Prostějovsko). Dvě malé děti si hrály v zimě na zahradě, kde byla zamrzlá hluboká tůň. Prvňák Kryštof začal rozbíjet led, a když se mu to podařilo, setrvačností spadl do ledové vody. Lucinka nezpanikařila, vytáhla ho a běžela přivolat pomoc dospělých. Nebýt její pohotovosti, mohlo dojít k nejhoršímu.

Petra V., 11 let (Litoměřicko). Dívka sbírala na samotě jablka, když se u ní nečekaně objevila cizí paní s těžkou psychickou poruchou. Ukázalo se, že má sklony k sebevraždě a že utekla z nedalekého ústavu. Petruška nebojácně a pohotově zavolala záchranku a vyčkala s paní do příjezdu sanitky. Vše dobře dopadlo. Později statečné dívence přijel osobně poděkovat vedoucí ústavu.

Ondřej M., 13 let. Babička se svým přítelem a několika malými dětmi šli k rybníku. Starý muž se šel vykoupat, ale po chvíli se začal topit. Ondra byl jediný, kdo uměl plavat. Nezaváhal, skočil do vody a snažil se ho vytáhnout alespoň na přístupové schody. Mezitím babička s dětmi běžela pro pomoc. Chlapec pak okamžitě zahájil umělé dýchání, které uměl ze školy, a ještě zastavil kolemjedoucí auto. Posádka vozidla bezvládné tělo vytáhla na břeh a zatelefonovala na tísňovou linku. Záchranáři se snažili muže oživit, ale jejich snaha byla marná; pravděpodobně již ve vodě dostal silný infarkt.

Martin V. 13 let (Litomyšlsko). O prázdninách si vyjel dědeček s vnukem na cyklovýlet. Během zpáteční cesty muže ale postihla srdeční zástava, spadl z kola a velmi těžce se zranil. Martin nepropadl panice a rozběhl se pro pomoc - požádal lidi z nejbližšího domu, aby dědečkovi zavolali rychlou záchrannou službu. Po komplikované a dlouhé léčbě je dědeček v pořádku.

Anna H. 14 let (Berounsko). Matka, od mládí diabetička, dostala doma po návratu z noční směny záchvat hypoglykemie a v bezvědomí upadla na podlahu. Tam ji našla až dcera, když se vrátila ze školy. Nebylo to poprvé, a tak se snažila nejprve vlastními silami mamince pomoci. Nic však nepomáhalo, a tak zavolala záchranku. S pomocí dispečerky pak pečovala o matku až do příjezdu sanitky. Vše dopadlo dobře.

 

Rok 2014:

Martin K., 4 roky (Liberecko). Chlapeček byl s maminkou sám doma. Ta nečekaně zkolabovala - špatně mluvila, až bezvládně zůstala ležet na podlaze. Stačila jen synkovi říct, aby zavolal záchranku. Po několika pokusech, kdy dispečeři položili sluchátko, se konečně odvážný hoch dovolal. „Vypadalo to jako vtip", řekla operátorka linky 112. Nevzdala to, začala se chlapce vyptávat a přiměla ho, aby dal mobil ležící matce k uchu. Ta jen velmi těžce uvedla operátorce adresu. Matka tak díky Martínkovi žije, ale po záchvatu mrtvice má trvalé zdravotní problémy.

Filip B., 6 let (Jihlavsko). Když se vracela devadesátiletá babička s vnoučkem ze zahrady domů, upadla na schodech a nemohla vstát. Chlapec neváhal a okamžitě běžel pro pomoc k sousedům a ti zavolali záchrannou službu. Stařenka měla zlomené dva obratle, těžký otřes mozku a roztržené obočí. Záchranáři konstatovali, že Filípek jí zachránil život.

Tobiáš B., 8,5 let (Rakovnicko). V podvečer si pětiletý Kuba hrál sám na rybníku u stavidla, když nešťastnou náhodou uklouzl a spadl do vody; plavat neuměl. Nikde nikdo, jen poblíž se nacházel Tobiáš, který trávil u babičky prázdniny. Chtěl nejdříve běžet pro pomoc k rodičům Kuby, ale uvědomil si, že by se do té doby mohl klučina utopit. Skočil proto do vody a vytáhl ho na břeh.

Nela V., 10 let (Strakonicko). Dívenka zachránila život dvouletému Vašíkovi, který spadl do hlubokého bazénu na zahradě ve chvíli, kdy tam nikdo mimo nich dvou nebyl. Nela ho bez zaváhání vytáhla a až poté volala o pomoc. Bez jejího okamžitého zásahu by se chlapec utopil.

Karolína Š., 10 let (Sokolovsko). Holčička zachránila život Mírovi – svému dvojčeti, který dostal nečekaně na Štědrý večer svůj první epileptický záchvat. Dospělí si nevěděli rady, a tak Karolínka sama poskytovala bráškovi první pomoc až do příjezdu záchranné služby a byla mu oporou i během dlouhé léčby.

Anna H., 10 let a Karolína K., 11 let (Uherskobrodsko). Přímo před projíždějící auto náhle vběhl ze skupinky dětí čtyřletý chlapec. Řidič byl z toho tak v šoku, že nebyl schopen nijak reagovat. Dívky však nezaváhaly a zavolaly ihned na tísňovou linku. Chlapec vyvázl jen s lehkým zraněním nohy.

Adam M., 11 let (Českobudějovicko). Chlapec přišel ze školy domů a našel v kočárku plačící sestřičku a maminku nehybnou na zemi v kuchyni. „Lekl jsem se, ale ve škole jsme se učili o čísle 155. Volal jsem tam. Ta paní si nejdřív myslela, že je to legrace, pak mi ale říkala, co mám dělat. Ale bylo to těžké,” popisoval Adam. Třebaže měl o maminku veliký strach, doběhl ještě pro sousedku, aby se postarala o batole.

Kateřina S., 12 let (Plzeňsko). V momentě, kdy Katka vešla za matkou do obývacího pokoje s žákovskou knížkou, žena omdlela. Dívka nezpanikařila, zavolala záchrannou službu a do příjezdu se o maminku starala. Žena prodělala masivní embolii plic, zástavu srdce a lékaři rodině dlouho nedávali šanci, že přežije. Nakonec to dobře dopadlo. Žena až na drobnější problémy s pamětí je v pořádku a chodí do práce. Kačka ale má o maminku neustále strach.

Matyáš P., 13 let (Prachaticko). Skupina žáků základní školy si šla v přestávce mezi vyučováním zahrát fotbal do objektu bývalých kasáren. Když jim vletěl míč do opuštěné budovy, šel ho tam hledat Honza, jeden z mladých fotbalistů. Nešťastně přitom uklouzl a o skleněnou výplň dveří si proříznul tepnu na ruce. Všichni byli v šoku a nevěděli si rady. Jen Matyáš se zachoval pohotově. Vzal o několik hlav většího kamaráda na záda a odnesl jej do školy. Přitom mu tlačil rukou na krvácející ránu. Rychlým a včasným zásahem tak Matyáš zachránil spolužákovi život.

Alice P., 14 let (Praha). Dívka se stala náhodným svědkem útoku skupiny výrostků, kteří ve stanici metra Chodov napadli asi dvacetiletého mladíka. Ztloukli ho, a třebaže už bezvládně ležel na zemi, ve své brutalitě pokračovali. Alice přiběhla blíž a ihned telefonovala na 112. Poté se řídila pokyny operátorky až do příjezdu zdravotníků a policie, protože mladík byl v bezvědomí. Ostatní cestující se zachovali zcela lhostejně a zmlácenému mladíkovi ani dívce nikdo nepomohl.

Jana K., 14 let (Praha). Matka s dcerou jely autem, když se řidičce udělalo špatně.  Došlo u ní ke krvácení do mozku a epileptickému záchvatu. Dívka neztratila hlavu a pohotově zareagovala. Zavolala záchranku a do příjezdu záchranářů se řídila pokyny operátorky. Tak zachránila mamince život.

Radek B., 15 let (Praha – Západ). Při náhlém domácím porodu účinně pomáhal i Radek. Situace byla vážná, protože novorozeně nedýchalo. Chlapec zachoval klid a rozvahu. Pokyny operátorky předával otci a až do příjezdu sanitky společně prováděli oživovací kroky. Vše dobře dopadlo.

Michaela Š., 15 let (Jihlavsko). Před deváťačkou se nečekaně zhroutila na chodník žena, která dostala záchvat. Přestože šlo o rušnou ulici, lidé dál chodili kolem a jen dívali se. Pouze Míša jednala a zavolala záchrannou službu. Díky jejímu rozhodnému jednání žena přežila.

Oleh T., 15 let (Jičínsko). Jakýsi muž utrpěl kolaps a padal do rušné vozovky. Neštěstí zabránila nějaká paní, která ho pohotově strhla na stranu. Volala přitom o pomoc a telefonovala na tísňovou linku. Olin ji uslyšel a přiběhl na pomoc. Po telefonu dostával instrukce, jak dělat masáž srdce, kterou prováděl až do příjezdu sanitky. Podle záchranářů tak chlapec svojí pohotovostí muži zachránil život.

 

Rok 2015:

Antonín Š., 4 roky (Jičínsko). Při hře dvou malých dětí spadla nešťastnou náhodou pětiletá holčička do septiku, který nebyl pořádně zajištěn. Toník duchaplně odběhl zavolat pomoc k nedalekému domu, čímž jí zachránil život. Dívku vytáhl jeden z přivolaných dospělých a předal ji záchranářům. Holčička je v pořádku.

David D., 4,5 let (Praha). Když Davidova maminka dostala nečekaně svůj první epileptický záchvat se zástavou dechu a srdce, první pomoc jí poskytla její matka – zdravotní sestra. Davídek byl z toho však velice vystrašený, a proto jeho babičku napadlo mu opatřit jednoduchý mobil, ze kterého by dokázal zavolat pomoc. Spolu pak telefonování trénovali. Když po několika měsících dostala maminka druhý záchvat, přestože byl vyděšený, chlapeček duchapřítomně zavolal babičce. Ta zavolala záchranku a vysvětlila, že v zamčeném bytě je s dcerou v bezvědomí pouze její malý syn. Dispečerka pak komunikovala s Davídkem. Aby se záchranáři dostali dovnitř, chlapeček musel ještě odemknout dva zámky. Na horní si vzal židličku a pak je už pustil do bytu. Mladá žena po ošetření byla díky svému synovi v pořádku.

Jiří B., 5,5 let (Ústecko). Maminku Jiříka a roční dcerky postihlo nečekaně masivní krvácení do mozku. Třebaže byl syn vyděšený, okamžitě zatelefonoval o pomoc. Mladá žena pak musela podstoupit tři operace mozku. Půl roku nato opět doma zkolabovala a znovu u toho byli pouze její dvě děti. Jiřík neztratil duchapřítomnost, volal z balkonu o pomoc a kolemjdoucí starší pán ihned zatelefonoval na tísňovou linku. Aby se záchranáři mohli dostat do bytu a pomoci ženě v bezvědomí, museli přijet hasiči. Malý Jirka tak život své maminky zachránil už dvakrát.

Michael M., 10 let (Opavsko). Šestaosmdesátiletý senior šel na procházku se svým pravnukem, když se mu nečekaně udělalo špatně. Chtěl se proto opřít o strom, přičemž mu podjela noha a on se skoulel do koryta říčky. Míša se ale nepolekal a s náhodně kolemjdoucí seniorkou vytáhli pradědečka z vody. Přivolaný lékař zjistil těžké poranění a následnou smrt.

Martin D., 11,5 let (Táborsko). Na počátku prázdnin došlo k čelní srážce dvou automobilů, v důsledku čehož byl řidič jednoho z nich zaklíněn a nemohl se dostat z vozu do bezpečí. Jeho syn Martin však neztratil duchapřítomnost. Dostal se z auta, mobilem zavolal pomoc a než dorazila záchranná služba i s vrtulníkem, komunikoval s dispečerem. Otec je v pořádku.

Jan V., 12 let (Svitavsko). Honza se nechtěl vracet ze školy domů autobusem, a tak šel pěšky přes les. Tam se vydal i třiaosmdesátiletý senior, aby si ze studánky načerpal „léčivou“ vodu. Potkali se a Honza se starého pána zeptal, jestli nechce pomoci s těžkou taškou. Muž odmítl. Chvilku šli spolu, načež muž nečekaně upadl. Senior i v této situaci odmítl Honzovu pomoc, ale ten se už nenechal odbýt. Vytočil číslo 158 a vyslanou hlídku policistů dovedl prostřednictvím mobilu ke zraněnému muži. Senior je po uzdravení v pořádku.

Jan T., 12 let (Třebíčsko). Honzík se sedmiletým bratrem šli sami o prázdninách rybařit na rybník. Martin, který se pohyboval v blízkosti stavidla, však najednou spadl do vody. Když zmizel pod hladinou, brácha pro něj okamžitě skočil, našel ho pod vodou a vytáhl na břeh. Pak se rychle vrátili domů. Kdyby Honzík odběhl pro pomoc, bylo by pro Martina pozdě; vesnice je od rybníka vzdálená asi kilometr.

Martin F., 13 let, a Jan Z., 14 let (Brněnsko).

Dva spolužáci cestou do školy našli na ulici jakéhosi muže v bezvědomí. Přistoupili k němu a začali na něho mluvit. Když nereagoval, tak zavolali na záchranku. Byla třeba masáž srdce, do které se pustili oba kamarádi, protože se tomu naučili ve škole. Masírovali podle pokynů dispečera celých 5 minut, než dorazili hasiči a sanitka. I když se kolem nich shromáždil hlouček dospělých, žádný z nich jim nepomohl.

Jiří K., 14 let (Břeclavsko). Při „pálení čarodějnic“ děti pobíhaly kolem obecního rybníka, do něhož nešťastnou náhodou spadl čtyřletý Filip. Jirka bez sebemenšího zaváhání skočil za ním, třebaže voda byla dost studená a špinavá+;, aby ho zachránil. Kolem všude bylo plno dospělých, ale nikdo z nich tonoucímu chlapci na pomoc nešel. Jirka tak Filipovi zachránil život. 

Aleš Ř., 14 let (Kroměřížsko). Jedenáctiletá dívka nešťastnou náhodou doma proletěla skleněnou výplní dveří a přeřezala si tepny na obou rukou. Poté v šoku začala utíkat z domu. Její bratr Aleš se svým kamarádem ji v tom duchapřítomně zabránili, okamžitě krvácení zastavili pomocí všeho, co měli po ruce, a zavolali pomoc. Díky jejich rychlému zásahu nevykrvácela. Dívka pak v nemocnici podstoupila pěti hodinovou operaci. Obě ruce v pořádku.

David P., 14 let (Ostravsko). Dva kamarádi šli z tréninku ragby a čekali na zastávce. Přijela tramvaj a otevřely se dveře. David uviděl, jak na podlaze vozu leží nějaký pán. I když to nebyla jejich tramvaj, nastoupili a zeptali se, jak mohou pomoci. Muž ve voze dostal epileptický záchvat, a přestože uvnitř bylo plno cestujících, nikdo si mu netroufal pomoci. Zasáhli tak až chlapci. Pán byl obézní, a tak jej kluci ještě pomohli přivolaným záchranářům vynést z tramvaje. Poté odjeli domů. 

 

Rok 2016:

Michal S., 4 roky (Vsetínsko). Během návštěvy u sestry žijící na samotě se vydal třiaosmdesátiletý muž na kopřivy králíkům. Na mokré trávě poblíž lesa uklouzl a těžce se zranil. Nedokázal vstát. Naštěstí jej zanedlouho objevil malý Míša. Byl se projet na kole, když za stodolou uviděl ležet cizího člověka. Okamžitě se vrátil domů za rodiči a vše jim vylíčil. Ti zraněného seniora dovezli na trakaři domů a zavolali záchranku. V nemocnici se muž podrobil operaci zlomeného krčku stehenní kosti. O celé události by se nevědělo, nebýt vděčné sestry zraněného, která o tom podala informaci na radnici.

Dominik H., 6 let (Prostějovsko). Mladou ženu překvapil doma předčasný porod. Její přítel spolu se synem Dominikem ji proto brzy ráno odvážel do vzdálené porodnice. V polovině cesty mělo ale auto na dálnici poruchu. Zatímco řidič volal záchranku a vracel se k vozu, auto začalo hořet. Dominik pomohl mamince přes dálniční svodidla, nesl jí tašku a dovedl ji do bezpečné vzdálenosti. Během chvilky celé auto shořelo. Do doby, než k nim dojela sanitka a policie, držel malý syn maminku za ruku. Vše dobře dopadlo. Sestřička se narodila už na porodním sále.

Adéla Š., 8 let (Českolipsko). Adélka se stejně starým Ondrou lezla po stromech, když se náhle jedna větev pod chlapcem zlomila. Ten pod její tíhou zůstal nehybně ležet; větev mu přimáčkla hrudník. Když přestal komunikovat, Adélka se rozeběhla co nejrychleji domů pro pomoc. Poté co dospělí dorazili na místo, Ondřej nejevil známky života. Zdravotníci pak těžce zraněného chlapce dopravili vrtulníkem do nemocnice. Kdyby Adélka zaváhala, kamarád by nepřežil; nyní je už zase v pořádku.

Matěj Š., 9 let, a Kryštof Š., 6 let (Praha). Odpoledne u obchodního centra ničil jakýsi muž kasičku u boxu s novinami. Chtěl z ní získat peníze. Nikdo z kolemjdoucích dospělých proti němu ale nezakročil. Mezi nimi byl i Matěj, který zrovna vedl domů ze školní družiny malého brášku. Jakmile starší ze sourozenců zloděje uviděl, na nic nečekal a zavolal na tísňovou linku č. 158. Operátorce sdělil přesné místo činu a detailní popis zloděje. Potom oba bratři odcházejícího lapku zpovzdálí sledovali, přičemž Matěj průběžně hlásil operátorce evidenční čísla na štítcích pouličních lamp. Z toho důvodu policejní hlídka rychle šestadvacetiletého zloděje dopadla. Kasičku s penězi měl stále u sebe.

Ondřej D., 10 let (Prostějovsko). O Velikonocích Ondrovi zavolala jakási starší paní, která si spletla telefonní číslo. Bylo ji zle a nemohla dýchat. Chlapec neváhal a zeptal se jí na jméno a adresu, a protože si vzpomněl, co se učili ve škole, doporučil jí, ať otevře okno a napije se. Pak už v telefonu slyšel jen těžké dýchání. Ihned proto se svou babičkou kontaktoval policii a předal jim všechny informace. Paní se proto podařilo zdravotníkům s policií rychle najít, poskytnout první pomoc a převézt do nemocnice. Devadesátiletou paní se tak podařilo zachránit.  

Vojtěch M. a Pavel F., oba 10,5 let (Opavsko). Při marném pokusu zachránit svého psa, pod nímž se prolomil led na rybníku, se ocitly v ledové vodě dvě dívky (12 a 14 let). Naštěstí si nedaleko hráli dva kamarádi - skauti, kteří si této dramatické události všimli a bleskurychle zareagovali. Pavel ze břehu dívky slovně uklidňoval a Vojta běžel pro pomoc domů. Jeho maminka zavolala tísňovou linku 112 a ihned se dvěma dalšími muži se vydala dívky z vody vytáhnout. To se jim po dlouhých minutách podařilo. Oba školáci mezitím doběhli pro deky, oblečení a horký čaj. Pak už přijela sanita a dorazili hasiči, kterým se podařilo vytáhnout z vody i psa. Díky pohotovosti obou chlapců vše dopadlo dobře.

David D., 12 let (Lounsko). Při čištění zahradního bazénu převrhl Davidův otec halogenovou lampu, která se rozbila. Protože na dně zůstala ještě voda, muže zasáhl elektrický proud. Okamžitě se skácel k zemi. Nehodu viděl David. Duchapřítomně odpojil elektrické zařízení a teprve potom se přiblížil k otci. Zkontroloval jeho základní životní funkce a přivolal pomoc. Za rozvahu a účinnou pomoc při záchraně lidského života bylo chlapci - skautovi uděleno vyznamenání „Za čin junácký“.

Daniel P., 14 let. Děti z dětského domova byly na letním táboře. V noci jeden z táborníků rozbil cestou na toaletu nešťastnou náhodou skleněnou výplň dveří. Hodně se přitom pořezal a velmi krvácel. Dan mu bez rozmýšlení poskytl první pomoc a přivolal dospělé. Zraněného chlapce pak odvezla záchranná služba. Vedení domova se o jeho pohotovosti dozvědělo až z děkovného dopisu, který zaslali vedoucí tábora. Chlapec na otázku, proč se o svém činu nezmínil, odpověděl: "Nevěděl jsem, že by to někoho mohlo zajímat."

Lukáš B., 14 let (Žďársko). Otec při hře na ulici se svými syny zakopl, zády upadl na hranu chodníku a udeřil se do hlavy. Zapadl mu jazyk a ztratil vědomí. Starší Lukáš mu ihned poskytl první pomoc. Otočil ho na bok, vytáhl mu jazyk a tím otci umožnil znovu dýchat. Díky jeho pohotovosti vše dopadlo dobře.

Roman Š., 15 let, (Praha – Východ). Devadesátiletý dědeček Romana si při řezání dřeva nešťastnou náhodou rozřízl ruku až do poloviny dlaně mezi ukazováčkem a prostředníčkem. Chlapec dědečkovi silně krvácející ránu zaškrtil. Jen před několika měsíci přišel o svého otce a nyní se bál, že dědeček vykrvácí. Jeho duchapřítomnost a odvaha zachránila seniorovi život. Dnes je dědeček už zase v pořádku.

Nicole H. a Gina Maria G., obě 15 let (Českobudějovicko). Během cesty na baseballový trénink poskytly dvě kamarádky první pomoc cyklistovi. Pršelo a on před jejich očima spadl. Třebaže starší muž opakovaně jejich pomoc odmítal, přivolaly záchranku a komunikovaly s ním až do příjezdu lékaře, aby neupadl do šoku. Silně pršelo, a tak se dívky snažily zraněného ochránit před prochladnutím. Jak se ukázalo, měl muž zlomenou stehenní kost. Bez pohotovosti školaček by zranění mělo trvalé následky. Obě dívky potvrdily, že se k pomoci odhodlaly jen díky výuce zdravovědy na základní škole.

 

Rok 2017:

Pavel M. a František K., oba 9 let (Praha). Dva malí školáci si šli po vyučování hrát k rybníku. Na jeho hrázi uviděli bezvládnou těhotnou ženu. Na nic nečekali, hned zavolali městskou policii a vyčkali do jejího příjezdu. V praxi si tak vyzkoušeli, co se zrovna naučili ve škole - jak správně jednat při mimořádných událostech. Vše pro nastávající maminku dopadlo dobře.

Anežka T., 10 let (Praha západ). Malá školačka byla doma jen s tatínkem, který šel na zahradu řezat dřevo. Když se dlouho nevracel, šla se za ním Anežka podívat. Našla ho v bezvědomí. Ihned zalarmovala sousedy, aby zavolali záchrannou službu. Sama se snažila tatínkovi pomoci a před příjezdem záchranářů ještě zavřela volně pobíhající psy. Bohužel tatínka se ani lékařům nepodařilo zachránit.

Lukáš S. a Tadeáš Jan T., oba 11 let (Kralupsko). Malí školáci trávili odpoledne s rodiči na koupališti. Když byli ve velkém bazénu, všimli si, že nedaleko od nich se začíná topit asi čtyřleté dítě. Luky s Tádou neváhali ani vteřinu. Tadeáš rychle podal topícího se chlapečka Lukášovi a ten jej vytáhl na břeh. Pak teprve zavolali své rodiče a plavčíka. Chlapeček žije a je v pořádku.

Barbora K., 12 let (Benešovsko). Sedmiletý Vojtíšek se na dětském hřišti houpal na houpačce. Nečekaně z ní spadl a vyrazil si dech. Barunka jako jediná neváhala, ihned mu poskytla první pomoc a odvedla ho v pořádku k jeho rodičům.

Tereza C., 12 let (Znojemsko). Dívka při návratu ze školy našla doma své rodiče a babičku v bezvědomí. Naprosto správně vyhodnotila situaci - otevřela okna, zavolala záchrannou službu a při poskytování první pomoci se řídila pokyny dispečerky až do příjezdu hasičů. Jak se ukázalo, z plynové karmy unikal jedovatý oxid uhelnatý, což by bez pohotovosti Terezky mohlo dopadnout tragicky. Sama se při tom nadýchala zplodin a musela být i ona, stejně jako její nejbližší, hospitalizována.

Šimon M., 12 let (Mladoboleslavsko). Když si dva kamarádi házeli míčem v zahradním bazénu, tak nenadále Adam padl do bezvědomí a začal se topit. Šimon na nic nečekal. Okamžitě běžel pro svou maminku a babičku, aby mu pomohly. Všichni tři Adama tak vytáhli z vody a zavolali záchrannou službu. Díky okamžité pomoci a rychlému jednání Šimona jeho kamarád žije a následky po tonutí nemá žádné.

Adam P., 13 let (Mostecko). Vnuk byl na návštěvě v Praze u babičky. Ta se v metru nešťastnou náhodou zranila a omdlela. Adam se zachoval duchapřítomně; zavolal záchrannou službu, které nadiktoval všechny potřebné údaje,  a dál postupoval podle pokynů z dispečinku. Babička je v pořádku.

Tomáš K., 14 let (Chomutovsko). Školák byl s maminkou ve večerce, když nečekaně jedna z nakupujících dostala epileptický záchvat. Neztratil duchapřítomnost a paní poskytl první pomoc - zavolal záchrannou službu a až do příjezdu sanitky postupoval podle telefonických pokynů dispečerky. Vše musel zvládnout sám, jelikož ostatní nakupující  pomoc odmítli.

Jan H., 14 let (Praha). Když maminku Honzíka doma postihla tachykardie, nepodlehl panice. Dal jí potřebné léky a zavolal rychlou záchrannou službu. Její zdravotní stav se však dál zhoršoval, až upadla do bezvědomí. Školák pak podle instrukce dispečera prováděl její oživování až do příjezdu lékaře.

Dominik D., 14 let (Mělnicko). Starým manželům se stalo osudným, když si chtěli zkrátit cestu k vlaku. Místo aby využili nádražní podchod, šli přímo přes koleje, a to zrovna v době, když stanicí projížděl rychlík. Zatímco paní ještě stačila uskočit, jejího čtyřiaosmdesátiletého manžela, který si při chůzi pomáhal berlemi, vlak srazil. Dominik se s dvěma spolužáky snažil seniorovi ihned pomoci. Měl zpřelámané ruce i nohy, krvácel a na hlavě měl obrovskou ránu. Starý muž Dominikovi i přes poskytnutou první pomoc po několika minutách zemřel v náručí. Teprve poté dojela záchranná služba. V okamžiku tragédie bylo na nádraží několik dospělých, z nichž se nikdo k poskytování pomoci nepřidal.

Petr T., 14,5 let (Žďárecko). Když senior doma nečekaně upadl do bezvědomí, vnuk mu jako jediný z rodiny poskytl okamžitě první pomoc. Oživil jej a držel při životě, dokud nepřijeli záchranáři s lékařem. Dědeček je v pořádku.

Dominik V. a Pavel P., 15 let (Českobudějovicko). Dva deváťáci se při cestě do školy stali u zamrzlé řeky nečekanými svědky kritické situace. Venčený pes zaběhl na velkou ledovou kru a jeho pán si pro něj šel. Pak se to stalo. Nejdřív se do řeky propadl pejsek a pak i muž. Ten byl rázem v ledové vodě až po krk. Kluci se rozeběhli oběma na pomoc. Drželi se za ruce a oba z vody vytáhli.

 

Rok 2018:

Marie P., 7 let (Domažlicko). Při hře kamarád malé Marušky spadl ze stromu a těžce se zranil na noze. Hluboce si roztrhl celé lýtko, všude bylo rázem plno krve. Holčička nezpanikařila a kamaráda dovedla ke své babičce, která mu zavolala záchranku.

Ronald Z., 7 let (Českokrumlovsko). Když se kolem 4. hodiny ranní malý chlapec nečekaně probudil, uviděl svou maminku bezmocně ležet. Pouze sípala a nemohla se hýbat. Rony nepropadl panice, vzal telefon a zavolal na tísňovou linku. Než přijela záchranná služba, což bylo několik desítek minut, neustále komunikoval s dispečerkou i se svojí maminkou. V nemocnici se ukázalo, že žena prodělala mrtvici. Jen díky synovu statečnému počínání žije.

Adam J., 7 let (Pelhřimovsko). Otec vezl autem své děti čtyřletou Elišku do školky a sedmiletého Adama do školy. Z dosud nezjištěných důvodů došlo ke střetu jejich auta s traktorem. Řidič zůstal zaklíněný a nemohl pohnout nohama ani si zavolat pomoc. Adam nezaváhal. Vytáhl sestřičku z auta a společně zastavovali kolem jedoucí auta, aby jim někdo z řidičů pomohl. Po delší době zastavila až jedna paní, která zavolala na tísňovou linku. Díky Adamovu jednání vše dopadlo dobře.

Alexandra L., 9 let (Prahy - Východ). Malá Saša byla s devětaosmdesátiletou babičkou sama doma. Stará paní nečekaně spadla ze schodů a těžce si poranila hlavu. Dívenka v této kritické situaci nezpanikařila a postupovala přesně tak, jak to viděla v televizi u herců seriálu Modrý kód v kampani „Když jde o život“. Poskytla jí první pomoc a zavolala záchranku. Velice dlouho ji proto trápilo, že i když udělala vše, co bylo v jejích silách, tak babička i po následné péči lékařů zemřela.

Šimon B. 9 let (Kroměřížsko). Parta školáků si šla hrát do lesa. Jednomu z nich nešťastnou náhodou ujela noha a zřítil se ze srázu hlubokého asi 7 m. Šimon za ním bez sebemenšího zaváhání slezl, zjistil, co s ním je, a zavolal záchrannou službu. Poté se opět vyšplhal nahoru, aby počkal na sanitu a záchranáře navedl ke zraněnému kamarádovi. Ti ale pro vyproštění chlapce z těžkého terénu museli zavolat hasiče; pak se teprve dostal do nemocnice. Naštěstí vše díky Šimonovu postupu dopadlo dobře.

Viktor J., 9 let, a Jan D. 11 let (Vyškovsko). Trojice kamarádů si v zimě hrála na honěnou u protipožární nádrže. Najednou jeden z nich zakopl a spadl až po krk do ledové vody. Betonové stěny byly natolik příkré, že se nemohl vlastními silami dostat ven. Jeho kamarádi nezaváhali ani vteřinu. Zatímco se Honza jednou rukou držel zábradlí, druhou podal mladšímu Viktorovi. Ten se naklonil nad hladinu a volnou ruku podal kamarádovi v nádrži. Pak malí zachránci zabrali a malý školák byl venku; promočeného ho ještě doprovodili domů. Záchranáři ocenili nejen jejich duchapřítomnost, ale i strategii záchrany, aby neohrozili sami sebe.

Dominika Š., 10 let (Uherskobrodsko). Dívka se při jízdě vlakem dívala z okénka, když si poblíž vlakového nádraží všimla ležící starší ženy mezi kolejemi. Na nic nečekala a zavolala na tísňovou linku. Policejní hlídka v kolejišti našla ženu pod vlivem alkoholu; upadla, když si zkracovala cestu přes koleje. Dominika jí tak svojí pohotovostí zachránila život.

Petr, 10 let (Ústecko). Když malý školák vpodvečer odcházel z bytu svého kamaráda domů, našel v mezipatře panelového domu ležet na zemi cizí starší paní. Ihned zareagoval. Vrátil se ke kamarádovi, aby si půjčil telefon, a vyzval ho, aby šel bouchat na dveře sousedů. On sám pak telefonoval na záchranku, kde operátorce sdělil přesně všechny údaje a svůj odhad, co se paní stalo – „má asi elipetickej záchvat“. Poté utíkal s pláčem domů, protože měl zpoždění a bál se, že dostane od rodičů vyhubováno.

Valérie B., 11 let (Nymbursko). Ve škole našla malá Val svoji spolužačku v slzách, a proto se jí ptala, co se stalo. Ta jí ani na opakované otázky neodpovídala a za chvilku se vymluvila a odešla na toaletu. Až tam se Valérii na její opětovné naléhání kamarádka přiznala, že doma spolykala větší množství léků. Val jí ihned nabádala, aby se přiměla zvracet, a vše odběhla sdělit učitelce. Svým jednáním tak zachránila život spolužačce nebo alespoň předešla možným zdravotním následkům.

Julie D., 12 let (Prachaticko). Sourozenci stáli na přechodu pro chodce. Když dvě auta zastavila, děti vkročily do silnice. Vtom se ale jedno z aut nečekaně rozjelo. Dívka automaticky strhla čtyřletého Šimona, který byl o krok před ní, zpět, až spadl na zem. Sama musela rovněž rychle uskočit, aby i ji auto neporazilo. Jejím duchapřítomným zákrokem se oběma nic nestalo. Večer přijeli policisté dívku vyslechnout a pochválili ji za pohotovost, kterou v kritické situaci prokázala. Ukázalo se, že mladá řidička, která vjela na přechod, měla řidičský průkaz sotva měsíc.

Jaroslav Š., 12 let (Prachaticko). Dva kamarádi si užívali prázdniny. Jaroslav jezdil na koloběžce a o rok mladší Jiří na penny boardu, což měl ale v nepřítomnosti rodičů zakázané, navíc si ani na projížďku nevzal helmu. Nečekaně upadl, hlavou se uhodil o asfalt a byl chvíli v bezvědomí. Poté nemohl vstát, mírně krvácel a velmi ho bolela hlava. Jarda mu i přes prvotní úlek pomohl vstát, dal mu napít a dovedl ho ke svým prarodičům, kteří zařídili vše potřebné. V nemocnici zjistili, že Jirka má promáčklou lebku, zlomenou lebeční kost a že se mu rychle zvětšuje otok mozku. Jen díky pohotovosti Jardy je Jirka v pořádku. Kamerové záznamy ukázaly, že kolem chlapců v době úrazu opatrně projela dvě vozidla, ale ani jedno nezastavilo.

Eliška H., 13 let (Ústecko). Třiaosmdesátiletá seniorka se slepeckou holí šla koupit manželovi, rovněž zdravotně handicapovanému, bonboniéru k narozeninám. Na živé ulici k ní nečekaně zezadu přiskočil jakýsi muž a snažil se jí z ruky vytrhnout kabelku a tašku s nákupem. Důchodkyně začala křičet, a proto ji srazil na zem. Eliška, která byla nedaleko, na nic nečekala, zakřičela na zloděje, ať toho nechá, a rozeběhla se staré paní na pomoc. Tím ho přiměla k útěku bez lupu. Zatímco další žena volala policii, Eliška utěšovala napadenou paní. Z přepadení si seniorka neodnesla žádné fyzické poranění, ale po psychické stránce je v péči odborníků.

Vojtěch H., 14 let (Praha). Kamarádi Vojtěch a Filip si vyjeli na kole do lesa. Tam ale měl nečekaně Filip nehodu, a třebaže měl helmu, upadl po pádu z kola do bezvědomí. Vojta nezpanikařil a okamžitě zavolal na tísňovou linku. Vše dobře dopadlo.

Tomáš V., 14 let, a Milena V., 11 let (Přeloučsko). Sourozenci Tomáš a Milena se s kamarádem Honzíkem zapojili do Tříkrálové sbírky. Při koledě zazvonili také na staršího muže, jehož dobře znali. Tomášovi bylo divné, proč nepřišel otevřít. Děti se proto rozhodly nahlédnout do domu a našly jej bezvládně ležet na podlaze. Tomáš okamžitě zavolal o pomoc svému otci – dobrovolnému hasiči, a dál se sestrou hovořil na seniora až do příjezdu záchranky. Jejich kamarád mezitím čekal před domem, aby záchranáři neztráceli cenný čas.

Tomáš M., 15 let (Blanensko). Dvě malé kamarádky se procházely kolem zamrzlého rybníka, když jednu napadlo vyzkoušet led. Byla už na 20 m od břehu, když se pod ní led prolomil a ona skončila po krk ve vodě. Neměla sílu se sama dostat ven. Naštěstí byl nedaleko Tomáš. Doplazil se na okraj prolomeného ledu a holčičku z vody vytáhl. Pak se společně doplazili až na břeh. Přivolaní záchranáři tak už nemuseli zasahovat. Shodli se na tom, že Tomáš dívce zachránil život.

Petr, 15 let (Lounsko). Na ulici došlo ke konfliktu mezi partou výrostků a dvěma náhodně kolemjdoucími školáky. Když se míjeli, mladík Josef jednoho z nich bez jakékoliv příčiny a vší silou uhodil, až Petr upadl na chodník. Za přihlížení své party ho pak dál tloukl do obličeje. Pak už zasáhla městská policie. Při vyšetřování tohoto brutálního počínání vyšlo najevo, že napadený Petr je místní hrdina. Před půl rokem se dvěma kamarády našel na ulici dámskou kabelku, v níž byl celý důchod dvaaosmdesátileté seniorky a doklad o zaplacení inkasa. Školáci nezaváhali a vše předali na policejní služebnu; navíc odmítli finanční odměnu.

 

Rok 2019:

Mikoláš K., 3,5 let (Benešovsko). Chlapeček spal v ložnici svých rodičů. Uprostřed noci se vzbudil a všiml si, že u sousedů zřejmě hoří. Neváhal ani vteřinu, vzbudil rodiče a ti následně přivolali hasiče. Díky duchapřítomnosti tohoto malého chlapce nevznikla požárem velká škoda.

Martina S., 6 let (Rakovnicko). Prvňačka a její tříletý bráška se při hře ocitli na poklopu studny na dvoře. Ten povolil, chlapeček spadl rovnou dovnitř a dívenka zůstala na ocelových profilech asi 3 m pod okrajem studny. Když brášku neviděla, pustila se a skočila za ním. Studna je 20 m hluboká s kovovými tyčemi, jimž se při pádu obě děti zázrakem vyhnuly. Martinka brášku nožičkou nadzvedla, jednou rukou mu držela zakloněnou hlavu nad hladinou a druhou se držela za výstupek ve stěně. To již dospělí zorganizovali pomoc. Jeden známý rodiny se za pomoci dalších spustil na tenkém laně do studny, posadil si obě děti na koleno a čekal na hasiče. Bylo štěstí, že se provaz o hranu studny nepředřel. Voda ve studni byla ledová a záchrana všech tří trvala hasičům asi půl hodiny. Děti byly podchlazené a potlučené. Chlapeček měl zlomenou klínovou kost na obličeji a Martinka otřes mozku.

Matěj Ž., 8 let (Benešovsko). Kamion převážející dlouhé klády, které přečnívaly ven z přívěsu, se z boku střetl se školním autobusem plným malých školáků. Devítiletou Elišku sedící na zadní sedačce u okna zachránil před fatálním zraněním o rok mladší Matěj. Všiml si blížící se dřevěné klády a dívku bleskurychle strhl na sebe. Hrůzná autohavárie se tak díky malému školákovi obešla bez zranění.

Tomáš S., 8 let (Karvinsko). Rodina s přáteli a dětmi se na procházce zastavila na občerstvení. Tomášek s holčičkami odešel na WC do zadní části hospůdky, aby si naplnil vodní pistolku. Při cestě šli kolem kiosku s prodejem losů. Tom si v něm všiml paní prodavačky za pultem, která jako by spala. Vědomě zakašlal, ale ta se ani nepohnula. Když se děti vracely zpět, žena už ležela v bezvědomí na zemi. Malý školák na nic nečekal a ihned běžel a volal o pomoc. Pak už se o záchranu ženy postarali dospělí.

Adam S., 9 let (Uherskohradišťsko). Venku si hráli dva kamarádi, když nečekaně došlo k úrazu mladšího Martina – začal krvácet a nedokázal vstát. Adam nezaváhal, i když byl vystrašený. Táhl ho sám 500 m k domu jeho rodičů. Položil kamaráda do stabilizované polohy a vyhledal dospělé. Martin měl těžký otřes mozku a zůstala mu navíc ošklivá jizva. Nebýt Adama, mohlo vše ale dopadnout daleko hůř.

Nikola Š. a Daniel Z., oba 10 let (Jihlavsko). Při cestě ze školy uslyšeli Daník s Nikolkou z jednoho z domů volání o pomoc. Neváhali a běželi domů k rodičům s tím, že je třeba zavolat pomoc. Na místo se hned vydaly záchranné složky. Seniorka v bytě upadla s chodítkem na podlahu a nedokázala sama vstát. Hrozilo jí prochladnutí a zhoršení zdravotního stavu. Všímavost a okamžitá reakce dětí jí možná zachránily život.

Sani Can Š., 10 let (Litoměřicko). Školák byl u strýce na prázdninách a na procházce lesem omylem šlápli do vosího hnízda. Strýc, který má alergii na vosí bodnutí, dostal během pouhých tří minut sto žihadel a upadl do bezvědomí. Saniho pobodalo padesát vos. Začal volat o pomoc a zavolal i tísňovou linku. Ačkoliv se v místě nevyznal, snažil se z posledních sil ještě záchranáře navigovat. Ty ke zraněným pomohl nasměrovat ještě náhodný běžec. Strýc se probudil až v nemocnici. Oba jsou v pořádku.

Samuel Č. a Mike S., 11 let (Novojičínsko). U domu s pečovatelskou službou si hráli dva školáci. Najednou uviděli na zemi ležet starou paní s berlemi. Nezaváhali. Jeden zavolal mobilním telefonem na linku první pomoci, druhý běžel a přivedl na pomoc dospělého. A nejen to, oba malí zachránci po čase zašli do pečovatelského domu, aby se zeptali, jak se osmaosmdesátileté paní daří.

Vojtěch H., 12 let (Hodonínsko). Malý hokejista spěchal z tréninku na autobus, aby se včas dostal domů. Měl na to pouhých osm minut. Přesto, když uviděl na zemi ležet jakéhosi muže, zastavil se a zeptal se ho, jestli nepotřebuje pomoc. Pak zavolal na číslo 112. Teprve když dojížděla na místo sanitka, rozběhl se za „svým“ rozjíždějícím se autobusem, aby o něj neměla matka starost. Předtím se ale ještě ujistil, že u bezvládného muže zůstane kolemjdoucí. Ten se jako jediný z mnoha ostatních dospělých na místě neštěstí zastavil a zůstal. Vše nakonec dobře dopadlo.

Robert L., 12 let (Klatovsko). O prázdninách se dohodli dva malí kamarádi, že půjdou na koupaliště. Tam si řekli, že budou spolu závodit, a skočili do vody. Po chvilce si Robík všiml bezvládného těla kamaráda na hladině. Okamžitě zasáhl. Za pomoci dalších dětských kamarádů vytáhl o rok mladšího chlapce z vody a zahájil resuscitaci. Bez přítomnosti dospělých ho přivedl k vědomí a teprve potom přivolal pomoc. Podle lékaře mu zachránil život.

Lubomír Ř., 13 let (Zlínsko). Za jízdy osobním autem začala otci Lubomíra nečekaně téct krev z úst a začal se chovat nekoordinovaně. Chlapec duchapřítomně auto zastavil na bezpečném místě zatáhnutím ruční brzdy a otřesen zůstal sedět vedle zkolabovaného otce. Tam oba našla kolemjdoucí žena, která zavolala policii a záchranku. I v tomto případě vše dobře dopadlo.

Kateřina G., 13 let (Litoměřicko). Katka byla večer venku s kamarádkami, když najednou uslyšely ze dvora jednoho z domů volání o pomoc. Jediná Katka zareagovala racionálně. Zavolala 112 a vyčkala na příjezd hasičů, policie i sanitky. Ukázalo se, že paní má zlomenou nohu, nedokáže vstát a volá o pomoc již celé čtyři hodiny.

Kristýna B., 15 let (Plzeňsko). Dívka šla do školy přes park, kde si na rozdíl od ostatních dospělých všimla kolabující starší paní na lavičce. Oslovila ji s dotazem, jak jí může pomoci, ale ta ji odmítla. Kristýna na to nedbala a okamžitě zavolala záchranku. Paní zatím upadla do bezvědomí. Školačce, která se s odvahou pustila do resuscitace, pomohl až jeden kolemjdoucí. Bohužel seniorka i přes následně poskytnutou pomoc záchranářů zemřela.

Samir T., 15 let (Berounsko).

Dospělý muž chtěl přeplavat řeku, ale nad jezem mu došly síly a začal se topit. Všiml si toho policista, který byl však po operaci, a proto nemohl do vody. Informoval proto alespoň své kolegy. Jediný, kdo muži na místě pomohl, byl žák místní ZŠ. Skočil okamžitě do řeky, doplaval k topícímu se muži a snažil se jej udržet nad hladinou. Pak již dorazili policisté, kteří muže dostali na břeh; byl při vědomí ale naprosto vyčerpaný. Deváťáka nejvíce zaskočila nečinnost dospělých rekreantů místního kempu, kteří si neštěstí celou dobu pouze natáčeli z břehu.

 

Rok 2020:

Adam F., 8 let (Žďársko). Matka vezla autem syna Filipa a jeho kamaráda Adama. Vozidlo v dešti dostalo smyk a po několika kotrmelcích skončilo mimo vozovku. Všichni tři trpěli zranění. Ačkoliv si Adámek pohmoždil záda i pánev, jako jediný se mohl hýbat. Rozhodl se jednat. Vysoukal se z havarovaného auta a vydal se neznámým lesem hledat pomoc. Dostal se na silnici, kde začal stopovat. Až třetí auto mu zastavilo a osádka po vylíčení události okamžitě zavolala záchranku. Chlapec dokázal záchranářům přesně vylíčit, co se stalo, kdo byl v autě, jejich jména i bydliště. Bez jeho statečného jednání by oba velmi vážně zranění nepřežili.

Jan S., 8 let (Olomoucko). Matka čtyř synů byla sama doma jen se svým nejmladším. Nenadále u ní došlo k akutnímu respiračnímu selhání – přestala dýchat a bezvládně ležela na posteli. Honzík nezpanikařil. Duchapřítomně zavolal záchranku a až do jejího příjezdu se řídil radami dispečerky. Zachránil tak své mamince život.

Lucie B., 9 let (Českolipsko). Matka se vracela autem s dcerou po lekci cvičení domů. Při jízdě jí nečekaně začaly brnět ruce, načež omdlela. Neovladatelné vozidlo pak narazilo do svodidel. Lucinka nezaváhala ani okamžik a začala postupovat, jak jí to maminka – zdravotní sestra naučila. Přivolala záchranku a až do jejího příjezdu dávala mamince umělé dýchání.

Mikuláš P., 10 let (Kroměřížsko). Když se malý Mireček vracel s maminkou v poledne domů, mladá žena nečekaně na ulici zkolabovala. Její malý syn nad ní stál a bezradně plakal. V té chvíli jel kolem na kole Mikuláš. Aniž by dvojici znal, okamžitě zastavil a šel se podívat, co se děje, a začal rychle jednat. Přivolal záchranku a dispečerce přesně popsal místo, kde k události došlo, a vyčkal, než lékaři ženu v těžkém bezvědomí odvezou do nemocnice. Nebýt jeho odvážného jednání, žena by nepřežila.

Míša ?, 10 let (Brněnsko). Matka dvou malých dětí v důsledku náhlé srdeční arytmie a vysokého tlaku si nebyla sama schopna přivolat záchranku. Její dcerka se nelekla a okamžitě zatelefonovala na tísňovou linku 155. Zatímco Míša bezchybně zodpovídala všechny otázky operátorky včetně detailů o zdravotních problémech, její bratr se staral o maminku. Tato událost měla šťastný konec.

Matěj K., 10 let (Brněnsko). Maminka vezla Matěje autem, přičemž se jí během jízdy udělalo špatně. Stačila ještě bezpečně zastavit na parkovišti benzínové pumpy, načež zkolabovala. Chlapec pohotově zareagoval a zavolal na linku 155. Záchranáři ženu převezli do nemocnice, kde se brzo zotavila.

Magdaléna P., 11 let (Třinecko). Maminka Magdalénky doma nečekaně zkolabovala. Malá školačka si zachovala klidnou hlavu, vypnula vařící se vodu, zavolala záchranku a až do příjezdu lékaře jí poskytovala první pomoc. Mamince, které byla diagnostikována mozková příhoda, tak zachránila život.

Kristýna V., 12 let (Trutnovsko). Přítel maminky Kristýnky si nešťastnou náhodou přeťal o skleněnou výplň tepnu v předloktí. Okamžitě bylo všude plno krve a žena propadla hysterii. Školačka nezazmatkovala, odešla do vedlejší místnosti a zavolala záchranku. Muž, třebaže ztratil 3 litry krve, díky statečnosti holčičky přežil.

Jan Š., 13 let (Břeclavsko). Když Honza uslyšel na ulici volat o pomoc cizího ležícího muže, okamžitě mu přiběhl na pomoc. Zraněného položil do stabilizované polohy a vyhledal další pomoc, která zavolala záchrannou službu.

Tereza B., 14 let (Prostějovsko). V důsledku úniku plynu v bytě nejdříve upadla do bezvědomí dcera Eva a po několika málo minutách její matka. Další dcera Terezka přesto neztratila hlavu. Zakryla si ústa a nos a otevřela dveře a okno, zavolala na linku 155 a přesně vylíčila celou situaci. Než dojela záchranka, poskytovala sestře i mamince první pomoc. Změřené hodnoty oxidu uhelnatého v místnosti a karboxyhemoglobinu (COHb) v jejich krvi hraničily se smrtí. Terezka svým nejbližším tak zachránila život.

 

Rok 2021:

Alice H., 5 let (Chebsko). Malá Alice byla s otcem sama doma, když nečekaně zkolaboval. Dívka nezpanikařila a zavolala mamince do zaměstnání. Tak mu svým rychlým jednáním zachránila život. Muž utrpěl mozkovou příhodu, lékaři mohli zasáhnout rychle, takže vyvázl téměř bez následků.

?, 6 let (Pardubicko). Prvňák uhasil požár od zkratu nabíječky a teprve potom zavolal rodičům i hasičům. Když přijeli hasiči k rodinnému domu, kde mělo hořet, bylo již po požáru. Malý školák svým oblečením oheň zadusil.

Kateřina, 8 let (Brněnsko). Dívenka zachránila maminku – diabetičku, která nečekaně zkolabovala o Dušičkách na liduprázdném hřbitově. Kačenka přivolala nejprve záchranku, pak otce, do příjezdu sanitky se starala o maminku a přesně plnila pokyny operátorky.

Josef J., 9 let (Strakonicko). Maminka šla na obecní úřad, a proto si její Pepíček šel hrát na nedaleké hřiště. Tam uslyšel naléhavé volání o pomoc. Když uviděl pod okny domu ležet bezvládnou ženu, na nic nečekal a rozběhl se na obecní úřad. Starostka s jeho maminkou přivolaly okamžitě záchrannou službu. Ukázalo se, že nešťastnou náhodou žena vypadla z okna. Po zhruba osmimetrovém pádu měla zlomená žebra, nohu a další pohmožděniny.

Ondřej S., 9let (Mostecko). Chlapec byl se svým dědečkem sám na zahradě. Při práci ale došlo nečekaně k úrazu muže elektrickým proudem, v důsledku čehož padl do bezvědomí. Ondřej neměl nabitou baterii v telefonu, tak okamžitě doběhl k sousedům pro záchranu. Přivolaní zdravotníci sice obnovili muži životní funkce, ale ten zůstává v umělém spánku.

Matyáš J., 10 let (Novojičínsko). Rekreanti na terase penzionu uslyšeli z nedaleké zahrady zoufalé volání o pomoc. Když tam přiběhli, uviděli v liduprázdném bazénu zmítající se dvojici. Drobný klučina se snažil vší silou udržet nad hladinou svoji topící se matku. Při koupání ji nečekaně přepadly silné svalové křeče a propadla panice. Dospělí ženu zachránili, protože ale na nic nereagovala, chlapec se stal pro ně jakýmsi „tlumočníkem“. Syn Matyáš prokázal obrovskou statečnost, protože tento záchvat žena dostala poprvé v životě, a o maminku se staral až do příjezdu záchranné služby. Nakonec vše dobře dopadlo. Maminka se po vyšetření v nemocnici dokonce vrátila do penzionu a se synem dokončila dovolenou.

?, 10 let (Jindřichohradecko). Na autobusové zastávce se dva páťáci zastali ženy, které vulgárně nadával jakýsi muž. Po jejich dotazu: „Dobrý den, paní, nepotřebujete pomoc?", muž přestal. Školáci si pak stoupli k ženě z obou stran a v klidu a bez řečí čekali, až přijede autobus, a paní do něj nastoupí. Ta následně zašla do školy, aby svým ochráncům poděkovala.

Tomáš, 11 let (Karlovarsko). Když dědeček doma zkolaboval, Tomáš okamžitě zavolal tísňovou linku a nastavil hlasitý odposlech, aby přítomný dospělý prováděl resuscitaci podle pokynů operátorky. Zatímco ostatní z rodiny čekali před domem na sanitu, chlapec dělal „spojku“ mezi nimi a operátorkou na telefonu. Přesně plnil její pokyny, aby záchrana starého muže byla co nejúčinnější. Lékaři konstatovali, že šlo o těžký infarkt, prognóza je však nadějná.

Zdenek K., 11 let (Karlovarsko). Zdenek s o rok mladším bratrem Matyášem byli sami doma. Maminka byla v práci a její přítel odběhl do blízkého obchodu. Když Maty vyšel z dětského pokoje, zaútočil na něj jejich roční kříženec pitbula. Zdenek na nic nečekal. Postavil se neohroženě psovi, jen aby bráška mohl utéct do bezpečí. Při asi pětiminutovém zápase použil vše, co mu přišlo pod ruku. Dokonce aby získal čas a mohl sám utéct, spustil proti psovi práškový hasicí přístroj. Oba vážně zranění bratři museli být letecky transportováni do nemocnice. Pes tuto událost nepřežil a oběma bratrům jizvy na rukách a nohách zůstanou trvale.

Josef H. 13 let (Novojičínsko). Pepík cestou do školy uviděl staršího muže s evidentními zdravotními problémy. Když zůstal ležet na chodníku bez známek života, školák na nic nečekal a přivolal záchranáře. Po jejich příjezdu zůstal na místě a zdravotníkům dál pomáhal. Muž, bohužel, nakonec zemřel.

Jiří Ž., 13 let (Praha). Školák se snažil zapojit do pomoci v boji proti pandemii koronaviru tím, že sám začal doma šít roušky na šicím stroji. Ty totiž nebyly v té době ještě běžně na trhu. Přinesl je do školy, aby je rozdal spolužákům, ti se mu ale vysmáli. Chlapec se tím nenechal odradit a v šití roušek pokračoval. Jeho matka o tom napsala na Facebook, protože mu tak chtěla dokázat, že existují lidé, kteří jeho snahu ocení. Měla pravdu; Jirkovi se dostalo velké podpory od tisíců lidí.

Viktorie K., 13 let (Šumpersko). Děti na letním táboře hrály hru, před níž jim vedoucí důrazně zakázali chodit k rozvodněné říčce. Když  ale Viki viděla, že její mladší kamarád neposlechl a běžel k vodě, zpozorněla. Chlapci na rozmoklém břehu najednou ujely nohy, spadl do vody a proud ho začal rychle odnášet. Dívka na nic nečekala. Bez zaváhání za ním skočila a vytáhla ho na břeh. Poté se přiznala, že i ona měla v řece namále.

Nikola M., x let (Mostecko). Dvě dívky byly na vyjížďce na koních, když jedna z koně ošklivě spadla. Nikol jednala pohotově. Zavolala tísňovou linku a řídila se radami dispečinku. Mezitím zjišťovala polohu, kde se přesně nachází. Telefonovala též majitelům koní, aby za nimi přijeli, a pak šla naproti záchranářům. Mladá jezdkyně měla akutní břišní krvácení a těžce zraněná játra. Nebýt statečné a rozhodné Nikol, kamarádka by zemřela.


Rok 2022:

Jiří H., 7 let, (Trutnovsko). V zimě při procházce s maminkou a sestrou kolem vypuštěného rybníka Svět uviděl pozorný prvňáček neznámý předmět. Jak se později ukázalo, šlo o prvorepublikový nevybuchlý ruční granát. Po telefonické poradě s dědou a tatínkem chlapec zavolal policii. Ta na místo nálezu, které bylo blízko dětského hřiště, okamžitě dorazila a zajistila do příjezdu pyrotechnika. Strážníci malému Jiříkovi poděkovali a ocenili jeho všímavost.

Školák, 11 let, (Praha). Na počátku května kontaktoval žák základní školy pražskou městskou policii, že si na ulici všiml osamoceného chlapečka. Dispečerovi podal perfektně všechny informace – jeho věk, jméno, zdravotní stav a podle čísla na lampě veřejného osvětlení i místo, kde se nachází. Pak se čtyřletým klučinou čekal na příjezd strážníků. Než hlídka dorazila, objevila se matka ztraceného chlapce a odvedla si ho. Přesto na tomto místě zachránce dál setrval. Policisté školákovi poděkovali za bezchybné nahlášení hledané osoby a příkladné chování oznamovatele. (Rodiče malého zachránce si nepřáli synovu publicitu, a proto pozvání na slavnost nepřijali.)

Tobiáš a Matěj H., 9 a 12 let, (Brno-venkov). V domku v centru malého města bydleli prarodiče společně se synem, snachou a dvěma vnuky. Loňského října večer k nim nečekaně vtrhnul jejich zeť. V rukou měl sekeru a páčidlo a naprosto bezdůvodně napadl všechny přítomné. Nejprve poranil na hlavě Matěje, staršího ze svých synovců, pak svou zuřivost obrátil na čtyři dospělé. Těm způsobil řadu zranění sečného, bodného a řezného charakteru. Okamžitě bylo všude plno krve. Od nejhoršího zachránil rodinu právě Matěj, který vyběhl z domu pro pomoc. Navíc v útěku ohleduplně pomáhal svému mladšímu bráškovi Tobiášovi, který unikl pozornosti násilníka. Dětem ale dospělí kolemjdoucí odmítli jakkoliv pomoci. Oba chlapci našli pomoc v nedaleké hospodě, odkud zavolali policii. Zatímco policisté ještě na místě zadrželi nebezpečného muže, záchranáři ošetřovali zraněné, z toho pět těžce. Díky statečnosti malých školáků, kteří v kritické situaci prokázali velikou pohotovost, jejich nejbližší přežili. Trestní stíhání bylo zastaveno, protože obviněný nebyl v době činu pro nepříčetnost trestně odpovědný.

Martin H., 14 let, (Prostějovsko). Na konci března se školák vracel domů od zubaře, když uviděl na ulici před rodinnými domy ležet staršího muže. Silně krvácel z ran na krku. Chlapec nezaváhal ani okamžik. Zavolal tísňovou linku a podle pokynů dispečera začal těžce zraněnému muži poskytovat první pomoc. Třebaže bylo všude plno krve, nikdo z kolemjdoucích Martinovi nenabídl jakoukoliv formu pomoci. Chlapec přitom netušil, že v rodině umírajícího muže došlo k obrovské tragédii a pachatel je nedaleko. Pak již na místo přijeli záchranáři a policie. Ukázalo se, že nejstarší syn zraněného muže precizně naplánoval vraždu svých nejbližších. Vojenskými noži zabil nejprve sestru, bratra a nakonec fatálně napadl i otce, který se zrovna vracel domů; nejmladší sestru ušetřil.

 

© Nadace ADRA. Všechna práva vyhrazena. | Redakční systém MultiCMS | Grafika grafikvacek.cz