CHCI DAROVAT

Finalisté Ceny Michala Velíška

O Ceně Michala VelíškaKdo byl Michal VelíšekJak nominovatČinnost nominačního výboruHlasování Slavnostní vyhlášeníFotogalerieFinalisté Ceny Michala VelíškaDěti zachránciPodpořte Cenu Michala VelíškaAnketa o hrdinstvíArchiv


Každoročně na podzim vybírá podle stautu ceny její nominační výbor ze všech obdržených nominací do finále tři až pět příběhů. Ty natočí a odvysílá TV NOVA a veřejnost z nich online hlasováním vybere jeden nejsilnější. Během slavnosti převezmou všichni finalisté pamětní medaile a jeden z nich - laureát ceny - ještě plastiku anděla (hlavní cena).

Co nominované příběhy lidské odvahy spojuje? Jejich protagonisté – zachránci – si vesměs nemyslí, že jsou hrdinové, a to, co udělali, považují za přirozené. Mnozí z nich přiznali, že při zásahu měli sice strach, ale že pomoc poskytnout prostě museli. Dnešní realita je však taková, že pomoc v kritické situaci není stále pro většinu společnosti samozřejmostí. Z toho důvodu se Cena Michala Velíška zaměřuje na „obyčejné lidi“, kteří nebyli lhostejní a bez ohledu na možné důsledky pro sebe sama pomohli tomu, komu šlo o zdraví nebo dokonce o život, a zveřejňuje jejich příběhy (dle veřejně dostupných zdrojů). Za to všem patří veřejné poděkování a vyjádření úcty.

Laureáti Ceny Michala Velíška 2006 -2022


Rok 2022 - Petr Jirout (48 let) za záchranu batolete z řeky

Neštěstí se stalo na konci srpna odpoledne v Chrudimi. Asi jen dvouletá holčička vypadla z okna domu, který stojí přímo u řeky Chrudimky, a začala se topit. Ve stejné době šel přes mostek Petr Jirout se čtyřletým Míšou. Až po několika vteřinách rozeznal, že předmět, který plave ve vodě, je bezvládné tělíčko dítěte. Na nic nečekal. Zastavil kolemjedoucí auto, řidiči dal svůj mobil, aby zavolal tísňovou linku a pohlídal mu klučinu. Pak skočil zhruba z pětimetrového mostku do řeky, batole vytáhl a poskytl mu první pomoc. Podle svých slov vůbec nepřemýšlel, že by seskok mohl být pro něj nebezpečný. Dítě již při vědomí bylo pak převezeno ve vážném stavu do nemocnice. Pan Jirout, místní restauratér, musel být též lékařsky ošetřen, protože v těchto místech při současném suchu voda dosahovala jen asi půl metru. Po doskoku mezi říční kameny proto začal krvácet z poraněných nohou. Kriminalisté při šetření zjistili, že zřejmě v nestřežený okamžik holčička vylezla na parapet a z výšky minimálně šesti metrů spadla do řeky. Jen díky panu Jiroutovi, který podle policie pro záchranu batolete nasadil vlastní život, je holčička už zase v pořádku.

Rok 2021 - Václav Parlásek (17 let) za záchranu motorkáře po dopravní nehodě

Na silnici Karlovy Vary - Plzeň nedaleko obce Chotíkov se stala v pozdní únorové odpoledne vážná dopravní nehoda. Za autem se dvěma mladíky jel motorkář. Když začal jejich vůz předjíždět, dostal se do střetu s protijedoucím osobním autem. To jelo v silném šeru bez světel a nebylo vůbec vidět. Ozvala se rána. Tělo motorkáře přeletělo přes auto mladíků a dopadlo do příkopu. Odlétající kusy z havarovaného stroje poškodily další dvě přijíždějící vozidla. Mladíci okamžitě zastavili a běželi bezvládně ležícímu muži na pomoc. Zavolali záchranku a 17letý Václav Parlásek se věnoval těžce zraněnému. Díky svým znalostem a podle pokynů operátorky zaškrtil silně krvácející nohu, která visela pouze na šlachách. Záchranu asi 40letého motorkáře navíc komplikovalo bezohledné chování některých kolemjedoucích řidičů. Václav se těžce zraněnému muži věnoval až do příjezdu složek integrovaného záchranného systému. Podle vyjádření lékařů student SŠ svou duchapřítomností a precizním poskytnutím první pomoci muži zachránil život; o nohu však motorkář přišel.

Rok 2020 - Petr Marák (45 let) za záchranu dítěte ze septiku

Na velké narozeninové párty v Otaslavicích na Prostějovsku, která probíhala na zahradě rodinného domu až do tmy, si děti hrály na babu. Osmiletý školák během hry vyskočil na dřevěný poklop septiku, který se s ním nečekaně zbortil. Chlapec padal nejprve asi 2,5 m dlouhou šachtou, kterou se ocitl v 3,5 m hluboké jímce. Jeho pád naštěstí zahlédly děti a okamžitě zavolaly dospělé. Zatímco někteří běželi pro žebřík, Petr Marák zorganizoval záchranu. Požádal přátele, aby ho drželi za ruce, že se spustí do šachty. Místní podnikatel mínil, že se chlapec chytí jeho nohou, a tak se dostane rychle ven. To se mu však po několika marných pokusech nepodařilo. P. Marák proto za ním do žumpy skočil. Zachytil ho a snažil se, aby měl vystrašený hoch alespoň hlavu nad splašky do té doby, než se po spuštěném žebříku dostali oba nahoru do bezpečí. Až na podchlazení chlapec nešťastný pád přežil bez zranění. Přítomní se shodli, že nebýt pana Maráka, dítěti by do příjezdu profesionálů určitě došly síly.

Rok 2019 - Ladislav Bezděk (61 let) při obraně brutálně napadené ženy byl těžce pobodán

Praze Stodůlkách se v letní podvečer vracel z práce Ladislav Bezděk. Fotograf památkářů si v parčíku všiml mladého muže a asi padesátileté ženy. Domníval se, že žena má zdravotní problémy. Šel proto blíž, aby jim nabídl pomoc. Zjistil však, že mladík ženu škrtí, a proto ho rázně vyzval, aby toho nechal. Násilník sice již bezvládnou ženu pustil, ale začal ji surově kopat do hlavy. Pan Bezděk si proto stoupl mezi ně a mladíka opět vyzval k ukončení násilí. Ten přestal a po chvíli odešel. Zachránce se poté snažil ještě s kolemjdoucí ženou poskytnout oběti první pomoc a zavolat jí záchranku. Násilník se však vrátil s nožem a nejprve se jím snažil bodnout ležící ženu do hlavy. Pan Bezděk se mu znovu postavil do cesty. Násilník tedy nůž vrazil do krku jemu a další bodnutí mu zasadil do zad. Pak pobodal i ženu v bezvědomí. To se ale už objevili další lidé a agresor utekl. Policie s pomocí svědka jej našla nedaleko; při zatýkání kladl značný odpor. Poté se ukázalo, že je to osmnáctiletý cizinec. Oba těžce zranění jsou v pořádku.

Rok 2018 - Daniel Vepřek (53 let) za záchranu řidiče z potápějícího se auta

Nedaleko Bystřice na Benešovsku se v únoru večer vracel po zasněžené a zmrzlé silnici domů Daniel Vepřek, umělecký řezbář. Vtom zahlédl v rybníku havarované auto převrácené na bok. Okamžitě zastavil a rozběhl se podívat, co se stalo. Po otevření auta spatřil jen nohy zaklíněného řidiče. Vlezl proto dovnitř, přidržoval otevřené dveře a vytáhl mu hlavu z vody. Nejdříve si myslel, že je mrtvý, ale následně se mu muže ve středním věku podařilo oživit. Naštěstí šly okolo dvě dívky. Jedna pak hlídala, aby dveře auta byly stále otevřené, a druhá volala tísňovou linku. Do příjezdu hasičů a záchranářů držel pan Vepřek, sám po pás v ledové vodě, hlavu řidiče dlouhé minuty nad hladinou, protože neměl sílu ho dostat sám do bezpečí. Zatímco silně podchlazený a pohmožděný řidič byl ve vážném stavu převezen do nemocnice, jeho zachránce odjel tiše domů.

Rok 2017 - Darina Nešporová (41 let) při záchraně dětí před autohavárií byla těžce zraněna

V letní odpoledne se na lesní cestě u obce Jívová na Olomoucku vyřítilo proti skupince dětí z mateřské školy se dvěma učitelkami auto, které po smyku vyjelo mimo silnici. Učitelka Darina Nešporová duchapřítomně odstrčila tři děti mimo jeho dráhu. Jeden chlapeček se jí ale pevně držel za ruku, a tak se ho snažila co nejvíce zakrýt vlastním tělem, aby se nepopálil od podvozku auta, které na ně spadlo. Její kolegyně ihned telefonovala o pomoc a věnovala se všem zachráněným dětem, které utrpěly šok. Oba zraněné vyprostili ještě před příjezdem hasičů svědci nehody i řidič havarovaného vozu. Chlapeček vyvázl jen s lehčím poraněním. D. Nešporová měla silně popálené a zhmožděné paže a zlomenou pánev, což si vyžádalo léčení dlouhé měsíce. Prezident republiky v roce 2018 udělil Darině Nešporové Medaili Za hrdinství.

Rok 2016 - Jan Dryák (50 let) při ochraně řidiče MHD před násilníky byl brutálně napaden

V pražských Kunraticích nastoupili do městského autobusu tři mladí muži se psem bez náhubku a vodítka. Řidič je proto vyzval, aby vůz s takto nezajištěným psem opustili. Muži ho začali urážet, nicméně poslechli a vystoupili. V momentě, kdy se chystal odjet, trojice rychle opět nastoupila. Řidič je podruhé vykázal a znovu byl zahrnut sprškou nadávek. Poté se jej zastal jeden z cestujících a mladíky vyzval, aby autobus opustili. Trojice svou agresi ihned nasměrovala vůči němu. Jana Dryáka mlátili pěstmi, klackem a kopali do celého těla. Přestože začal silně krvácet, útočníci své jednání ještě stupňovali. Po tomto útoku, kterému musela přihlížet i jeho 10letá dcera, agresoři utekli.  Na místo přijeli zdravotníci, kteří zraněného muže odvezli do nemocnice k ošetření. Policisté zanedlouho všechny tři muže vypátrali, a protože se zadržení bránili, použili vůči nim donucovací prostředky.

Rok 2015 - Jiří Nesázal (24 let) za záchranu lidí před střelcem

Jiří Nesázal

V únoru do restaurace Družba v Uherském Brodě, kde obědvalo zhruba dvacet hostů, vešel starší muž a bez varování vystřílel dvacet pět nábojů. Zabil osm lidí a další ženu těžce zranil. Pak zavolal do Televize Prima, aby na svůj čin upozornil, a o několik desítek minut později se zastřelil. Když začala střelba, jeden z hostů strhnul svého kamaráda Michala a společně s dalším mužem se schovali za stůl. „Viděl jsem, že si přebíjí nebo bere jinou zbraň, tak jsem uchopil židli a rozběhl se proti němu,“ popsal události Jiří, místní podnikatel a produktový manažer. Střelce jí uhodil do hrudníku a přímo před jeho očima utekl s oběma muži do bezpečí. Poté již do restaurace vpadla zásahová policejní jednotka. „Jiří mi zachránil život, nebýt jeho duchapřítomnosti, že mě strhl na zem a pak mě přiměl k útěku, už bych tady nebyl. Nikdy mu nepřestanu být vděčný“, uvedl Michal. Jak se prokázalo, střelcem byl místní 63letý psychicky nemocný Zdeněk K. Prezident republiky v roce 2016 udělil Jiřímu Nesázalovi Medaili Za hrdinství. 

Rok 2014 - Petr Vejvoda (16 let) in memoriam, při záchraně životů spolužaček byl smrtelně pobodán

Říjnové ráno se mezi studenty Střední odborné školy ve Žďáru nad Sázavou dostala do budovy cizí mladá žena, nečekaně zaútočila na jednu ze studentek a bodla ji do ruky replikou vojenského nože. Když jí okamžitě přispěchal na pomoc spolužák Petr, vrazila mu nůž do hrudníku. Pak se útočnice znovu soustředila na napadenou dívku, běžela za ní a stříkala po ní pepřovým sprejem. Studentce se podařilo utéci, a tak chytila jinou, která zrovna procházela okolo. Bodla ji nožem do břicha a odtáhla do šaten jako rukojmí. Když do školy přijela zásahová jednotka, policejní vyjednavač přiměl ženu, aby ho vyměnila za těžce zraněnou Lucii. I jeho násilnice bodla. Chvilky nepozornosti pak využili policisté a útočnici zneškodnili. Petr Vejvoda utrpěl tak vážné zranění, že mu ještě ve škole podlehl. Následně se ukázalo, že se jedná o stejnou ženu, která zaútočila  v havířovské škole na Lenku Slavíkovou - nositelku ceny 2012. Prezident republiky v roce 2015 udělil Petru Vejvodovi Medaili Za hrdinství in memoriam.

Rok 2013 - Lukáš Voborník (22 let), Jiří Němec (35 let) a Petr Uchytil (39 let) za záchranu ženy a batolete z hořícího auta

Vítězové 8. ročníku Ceny Michala Velíška

Za obcí Přibylov na Skutečsku narazilo čelně do stromu osobní auto. Tři muži, kteří náhodně jeli kolem, zastavili a rozběhli se k vraku, z něhož již stoupal dým. Nejdříve spatřili řidičku, která zůstala kvůli zlomeným nohám zaklíněná v kabině. Pak ale uslyšeli dětský pláč. Dva z nich začali vyprošťovat zraněnou Romanu Tomiškovou a třetí se staral o batole. To už silně hořící motor i palubní desku začaly doplňovat výbuchy praskajících pneumatik. Zraněnou ženu odnesli zachránci už s pomocí dalších lidí dál od vozu, kde se o ni starali až do příjezdu složek záchranného systému. Viktorka byla v pořádku.

Rok 2012 - Lenka Slavíková (38 let) při záchraně školáků před únosem byla pobodána

Lenka Slavíková, držitelka ceny pro rok 2012

Do jídelny základní školy v Havířově v době oběda přišla neznámá žena a chtěla si odvést jednoho z žáků. Když vychovatelka Lenka Slavíková viděla, že nejde o matku žádného z přítomných školáčků, důrazně se proti tomu ohradila. 24letá žena nato vytáhla nůž a bezbrannou družinářku začala bodat. Lenka použila sebe jako štít, aby ochránila děti. Těm se, až na jednu prvňačku, podařilo utéct. Když družinářka klesla na zem, odvlekla útočnice holčičku z jídelny a zavřela se s ní do kanceláře školy. Chtěl ji vyměnit za souseda, o němž si myslela, že ji dálkově ovládá. Poté proti únoskyni již zakročila zásahová jednotka a asi po hodině malou školačku vysvobodila. Při zákroku nebyl nikdo zraněn. Družinářka byla hospitalizovaná s mnoha bodnými a řeznými ranami. Útočnici, bývalou žačku této školy, policie po výslechu převezla do psychiatrické léčebny.

Rok 2011 - Martin Spiridonov (12 let) za záchranu své rodiny z hořícího domu

Martin sám zachránil z hořícího rodinného domu v Orlové své nejbližší. Požár vznikl v kotelně. Školák nejdříve vyvedl do bezpečí 80leté prarodiče, 3letou sestru a otce po dvou mrtvicích (matka byla zrovna nakupovat). Protože se oheň rychle šířil, 22letého bratra – vozíčkáře nemohl už z 2. patra odvézt, a tak utěsnil otvory v pokoji,  bratra přivezl k otevřenému oknu, dal mu na obličej mokrý ručník a zavolal hasiče. Svou statečností a duchapřítomností zachránil život pěti lidí a sám riskoval svůj. Po několika dnech ale Martinův otec z prožitého stresu zemřel. 

Rok 2010 - Manželé Kučerovi (28 let) za záchranu pobodané ženy

Manželé Kučerovi - držitelé Ceny Michala Velíška 2010

Lucie a Michal Kučerovi se v obci Plchov na Kladensku holýma rukama postavili bývalému příteli Luciiny tety, který ji chtěl zabít. Když si přijel pro osobní věci, vytáhnul nečekaně nůž a začal ji bodat. Na křik ženy vyběhli z dalšího pokoje Michal s Lucií a vrhli se na útočníka. Michal ho od zraněné ženy odtrhnul, ale odzbrojit se mu ho nepodařilo. Lucie zatím odtáhla tetu, která měla zasaženou plíci a četné rány na obličeji i rukou, na chodbu do bezpečí. Zavolala policii a záchrannou službu. Násilník mezitím obrátil nůž proti sobě, takže vrtulník dopravil do nemocnice i jeho.

Rok 2009 - Pavel Staňa (19 let) a Petr Fišer (22 let) za záchranu cyklisty vlečeného vlakem

Držitelé CMV 2009

19lety Libor M. přejížděl na kole nechráněný železniční přejezd v Choceradech na Benešovsku. Měl na uších sluchátka a vjel přímo před vlak. Ten ho vlekl několik metrů a při tom mu takřka amputoval obě dolní končetiny. Naštěstí si toho všimli bratranci Pavel Staňa a Petr Fišer. Pavel zraněnému pohotově ucpal krvácející tepny, zatímco Petr telefonoval své matce, zdravotní sestře. Ta pak mladíkům radila, aby cyklista nevykrvácel. Udrželi ho tak při životě, než dorazila záchranná služba. O nohy však Libor nakonec přišel. 

Rok 2008 - Filip Korostenski (30 let) za záchranu těhotné řidičky, která ztratila vědomí

Filip Korostenski, majitel odtahové služby, čekal v Českých Budějovicích na rušné křižovatce na zelenou. Stejně jako ostatní si přitom všiml jedoucího mercedesu, nad kterým řidič ztratil kontrolu. Ohrožoval nejenom jeho, ale i další lidi v autech i na chodnících. Zatímco jiní tomu přihlíželi, on vyběhl ze svého auta, skočil  otevřeným okénkem do nebezpečného vozu, odbočil do vedlejší ulice, kde ho zastavil, a zavolal záchranku. Teprve pak zjistil, že zachránil život Marii K. ve vysokém stupni těhotenství, která při řízení upadla nečekaně do bezvědomí. Zanedlouho po nehodě porodila zdravou holčičku.

Rok 2007 - Roman Ferenci (14 let) za záchranu topícího se batolete

Roman Ferenci, budoucí  kuchař, zachránil v Jindřichově Hradci z rozbouřené zimní Nežárky dvouletého chlapce. Malý Vláďa B., který využil sestřiny nepozornosti a přišel sám až ke břehu, se polekal štěněte a spadl do vody. Zatímco několik dospělých přihlíželo, jak jeho bezvládné tělíčko unáší proud, Roman  bez váhání skočil do ledové vody. Třebaže ho oblečení táhlo ke dnu, chlapečka vytáhl a podařilo se mu jej oživit ještě před příjezdem záchranné služby.

Rok 2006 - Aleš Babinski (32 let) při ochraně sanitářky v porodnici před útočníky byl vážně zraněn

První hlavní cenu převzal Aleš Babinski, seřizovač strojů z Dolní Lutyně. Postavil se v nemocnici v Karviné-Ráji několika útočníkům, kteří brutálně napadli sanitářku. „Provinila” se tím, že návštěvníky porodního oddělení vykázala z toalety určené pouze rodičkám. Aleš, sám novopečený otec, se snažil zbité a krvácející sestřičce pomoci. Byl za to rovněž zbit a pak ho jeden z útočníků zranil nožem a asijskou zbraní - nunčaky. Oba napadení skončili v dlouhé pracovní neschopnosti.

Fotogalerii najdete zde:

Finalisté Ceny Michala Velíška 2006 - 2022

  

Popis finálových příběhů zde. Fotogalerii najdete zde
© Nadace ADRA. Všechna práva vyhrazena. | Redakční systém MultiCMS | Grafika grafikvacek.cz